23 Şubat 2011 Çarşamba

Prag'daki Çikolata Müzesi

Ing. Stanislav Krámský adında bir koleksiyoncu...
Dünya’nın en çok çikolata ambalaj kağıdına ve kutusuna sahip olan insanı Ing. Stanislav Krámský adlı bir Çek'miş. İlk kez 1964 yılında, 12 yaşındayken, babasının Almanya’dan getirdiği çikolataların ambalajlarını saklayan Krámský, gün geçtikçe bu hobisine tutkuyla bağlanmış ve imalatçılardan ambalaj kağıtları istemeye başlamış. Bu isteğine cevap veren ilk şirket de İngiliz Cadbury olmuş.
1969 yılında o zamanların en büyük ambalaj koleksiyoncusu olan İngiliz Harry Levene ile tanışmış. 13 sene boyunca hiç görüşmeden, sadece posta yoluyla birbirlerine binlerce ambalaj göndermişler. 1982 yılında ilk defa Londra’da buluşmuşlar ve 1996 yılında, Harry Levene’nin ölümüne kadar dostlukları devam etmiş.  
Seneler ilerledikçe Çek Cumhuriyeti’nin en ünlü koleksiyoneri olarak, dünyanın birçok ülkesindeki çikolata müzelerini gezip ününe ün katmış. 2000 yılına gelindiğinde de Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırarak unutulmazlar listesine girmiş. 
Prag’da merveyle gezerken Çikolata Müzesi’ni görünce benim zorumla içeri girmiştik. Orada çektiğim fotoğraflara bakıp, biraz da araştırma yapınca bu bilgilere rastladım. Hobisini mesleği haline getiren ve şu an 100.000’den fazla ambalaj kağıdı bulunan, Kanada, İtalya, Almanya, Belçika ve daha birçok ülkede bulunan çikolata müzelerine bu kağıtları sergilemeleri için ödünç veren Krámský’nin hikayesi çok hoşuma gitti.  
Eğer bir gün yolunuz Prag'a düşerse görmenizi tavsiye edeceğim yerlerden biri, kesinlikle bu Çikolata Müzesidir. 1900lerden günümüze, çikolata ambalaj kağıtlarının ve kutularının değişimleri eminim ilginizi çekecektir.

Hiç yorum yok: